KAVAK YAŞAR DOĞU YAĞLI GÜREŞLERİ BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI

KAVAK YAŞAR DOĞU YAĞLI GÜREŞLERİ BÜYÜK COŞKUYLA YAPILDI
Dünya ve Olimpiyat Şampiyonumuz Kavak İlçemizin Gururu Yaşar Doğu'nun anısına yapılan bu seneki Yaşar Doğu Yağlı Güreşleri yaşadığı Kavak Emirli Mahallemizdeki Güreş alanında büyük çoşkuyla gerçekleştirildi. Bu seneki Yaşar Doğu Güreşleri Şampiyonu Serhat Gökmen oldu.
Kavak Dernekler Federasyonu, Kavak Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleşen Yaşar Doğu Güreşleri müsabakalarına  Samsun Valisi  Osman Kaymak, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Meclis Grup Başkan Sayın Nihat Soğuk, 22. Dönem Samsun Milletvekili  Mehmet Kurt, Havza Kaymakamı ve aynı zamanda Kavak Kaymakam Vekili  Metin Yılmaz, Atakum Belediye Başkanı  İshak Taşçı, Alaçam Belediye Başkanı  Hadi Uyar, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belür, AK Parti Kavak İlçe Başkanı Bülent Yüksel, Milliyetçi Hareket Partisi Kavak İlçe Başkanı Cahit Kamber ve Siyasi Parti Temsilcileri, İlkadım eski Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,  Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Yaşar Doğu'nun Oğlu  Prof. Dr. Gazanfer Doğu, Kadef Genel Başkanı Yılmaz Karagöz, Dernek Başkanları, Daire Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar ve vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
Başpehlivan Serhat Gökmen oldu
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Emirli Güreş alanında bu yıl ilki gerçekleşen ve geleneksel hale getirilecek olan  güreş müsabakalarında Tarihi Kırkpınarda Başpehlivan olmuş ünlü pehlivanlar da güreş tuttu.

Kırkpınar Başpehlivanlarından Recep Kara, Serhat Gökmen ve Şaban Yılmazında katıldığı müsabakada Recep Kara ile finale kalan Serhat Gökmen Başpehlivan oldu.

Yaşar Doğu adına yapılan güreşlerde Başpehlivan olmanın ayrı bir anlamı var diyen Gökmen bunun benim için özel bir yeri var. Onun memleketinde güreş yapmak ayrı bir keyifti. Yaşar Doğu'yu rahmet ve şükranla anıyorum diyerek konuştu.

YAŞAR DOĞU KİMDİR?
1913 yılında Samsun'un Karlı Köyünde dünyaya gelen babasının 1.Dünya savaşında şehit olması nedeniyle annesinin köyü Emirliye taşınmış ve çocukluğu Kavak Emirli köyünde geçmiştir. Bu köyde çok küçük yaşta güreşe başladı. 5 yaşında güreşe başlayıp 15 yaşında yörenin en ünlü pehlivanları arasına girdi. Askere gidene kadar karakucak güreşi yaptı. Mindere Ankara'da askerken çıktı. Ertesi yıl Türkiye şampiyonu oldu. 1939'da, Oslo'da düzenlenen Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda ilk kez milli olmasına karşın, ikinci oldu. Oslo'da almış olduğu bu ikincilikte güreş yaşantısının tek yenilgisini almıştır. Üstün fizik gücünün yanı sıra grekoromen oyunlarını çok iyi uyguladığından kısa sürede parladı. Güreşi bıraktığı 1951'e kadar, 1940 Balkan Serbest, 1946 Avrupa Serbest, 1947 Avrupa Grekoromen,1948 Londra Olimpiyatları'nda Serbest, 1949 Avrupa Serbest, 1951 Dünya Serbest, güreş şampiyonluklarını kazandı. 1950′ de çeşitli Asya ülkelerinde yaptığı özel karşılaşmaların hepsinden başarıyla ayrıldı. Güreşi bıraktıktan sonra ölümüne kadar güreş milli takımlarının başında bulundu birçok şampiyon güreşçi yetiştirdi. 1961 yılında Ankara'da vefat etmiştir. Kabri Ankara Cebeci Askeri şehitliğindedir. Şehitlikte yatan tek sivil insandır. Yaşadığı Kavak Emirli Köyündeki evi müze olarak düzenlenmiştir.

Güreşimizin Sembolü yaşantısıyla ahlakıyla vatan sevgisiyle herkese örnek olmuş, hemşehrimiz Yaşar Doğu nun hatıraları nın yaşatılacağı Yaşar Doğu Müze Evi açıldı. Oğlu ve Devlet Prokolü tarafından hayatı anlatılarak yad edildi.